Carlos Slim – jeden z nejbohatších lidí světa!

Víte, jak se dostal k penězům jeden z nejbohatších mužů světa? Pojďme společně nakouknout do života tohoto sympatického pána, jehož majetek je odhadován na neuvěřitelných 79,6 miliard dolarů (1,4 bilionu korun)!

Pozici nejbohatšího muže naší planety dlouho hájili Američané, zejména Bill Gates je známý pro své bohatství po celém světě. V roce 2010 ho však v žebříčku časopisu Forbes předstihl mexický Carlos Slim Helú a od té doby se stále hřeje na pomyslném výsluní!

Geny se nezapřou

Psal se 28. leden 1940, když se narodil Julianu Selimu Haddádovi a jeho ženě Lindě Helú syn Carlos. Julián Selim utekl před nástupem do armády do Mexika a zde si otevřel malý obchůdek určený Arabům. V roce 1911 si chytře pořídil dům v hlavním městě Mexiku a mohl si dovolit rozšířit svoje pole působnosti a koupil několik firem. V roce 1921 již platil za zdatného obchodníka, Carlos Slim (odvozeno od arabského Selim) tedy již odmalička dostával lekce od svého otce.

Malý Carlos, spolu se svými pěti sourozenci, dostal od svého tatínka krom cenných rad také účetní knihu, do které si zaznamenával týdenní příjmy a výdaje, které následně se svým otcem vyhodnocoval a učil se tak hospodařit s penězi. O tom, že se v něm obchodnické geny neukryly, svědčí i fakt, že první zisky si do své knihy zapisoval už na základní škole, kdy se spolužáky „obchodoval“ s baseballovými kartičkami – oproti jiným však baseball důkladně sledoval, levně kupoval mladé, nadějné hráče, které poté, co se stali slavnými, náležitě zhodnotil. Už odmala se řídil heslem „levně koupit, draze prodat“.

Vzhůru k bohatství

V 15 letech investoval do Banco Nacional de México (Mexická národní banka). Vyučil se strojním inženýrem a pak se dal na dráhu podnikání. Vlastnil firmy, nebál se investovat na burze a v roce 1965, když mu bylo pouhých 25 let, budoval základy Grupo Carso. Tato společnost byla založena v lednu 1966, tři měsíce před tím, než si za ženu vzal Soumayu Domitovou. V této době měl jeho majetek již hodnotu kolem 40 milionů dolarů. Jméno Carso je kombinací prvních tří písmen Carlose a prvních dvou písmen jeho ženy.

“Jediné, co můžete změnit, je změnit sami sebe. Mnohdy tím ale změníte úplně všechno!” Carlos Slim

Velký rozmach

Carlos Slim v Libanonu

V roce 1982 zasáhla Mexiko velká krize. Zatímco byly znárodňovány banky a státní finance byly výrazně ochromeny, Carlos Slim a jeho Grupo Carso si počínali velmi aktivně. Zatímco jiní prchali, Carlos instinktivně a lacině kupoval firmy, které nikdo nechtěl. Chytil šanci za pačesy a poté, co se hospodářská situace v Mexiku uklidnila, plnily se mu kapsy ve velkém. Vlastnil na dvě stovky podniků přes cementárny, hotely, pojišťovny, on-line banku, firmu na výrobu tabáku, chemičky nebo restaurace.

A v roce 1990 přišel dar z nebes, když stál u privatizace Telmexu. Tento monopol na mexickém telekomunikačním trhu podpořil mobilní operátor Telcel, jak jinak, než ve vlastnictví Carlose Slima. Telmex i Telcel spadají pod společnost América Móvil, která se stala 4. největším mobilním operátorem světa. Slim investoval také do Apple, kde akcie po návratu Steva Jobse raketově vzlétly, nebo třeba do deníku New York Times.

Není divu, že Carlos Slim prohlásil, že ani neví, co všechno mu vlastně patří. I přes jeho veškeré bohatství zůstává poněkud staromódním a svých peněz užívá stále s rozvahou. To je také důvod, proč jsem se rozhodl psát zrovna o tomto muži. Na první pohled byste možná i neřekli, že je miliardář. Má „jen“ dva domy a když nakupuje, tak ve svých obchodech. Výjimkou je jeho vlastní Boeing. Jiné rozhazování ale nečekejte.

Závěr

Zůstává nohama na zemi: „Poznal jsem situace, kdy vám sebevětší hromada peněz není k ničemu. Bůh je neúplatný a rakev nemá kapsy,“ prohlásil po smrti své manželky v roce 1999. Na její počest založil muzeum, zřídil také neziskové organizace pro boj s chudobou, na podporu vzdělání apod. Mezi jeho největší koníčky patří baseball a rád také sbírá umění, je velkým fanouškem fotbalového klubu Pumas UNAM. O jeho majetek dnes pečuje jeho 6 dětí, především nejstarší syn Carlos Slim Domit je považován za nástupce svého otce.

Images: www.carlosslim.com

Co číst dále?

5 tipů, na co si dát pozor, pokud chcete prezentovat firmu na výstavě

Podpořte nás - sdílejte tento článek mezi přáteli

Autor příspěvku: Anatoly Kopshin

Anatoly je původem z Moldávie. Od 9 let žije trvale v Čechách. Jeho dětství nebylo zcela lehké, ale o to víc ho posílilo. Dnes vede úspěšnou firmu ELF Logistic s.r.o., založenou v roce 2010. Firma se zabývá výrobou a distribucí produktů na bázi nanotechnologie. Anatolyho baví čtení, trekking a osobní rozvoj. PojďseUčit.cz založil především z důvodů nutkání předávat své znalosti dál a motivovat i další lidi v seberozvoji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *